11-05-2023 | Aktualności

Zapraszamy na bezpłatne badanie kolonoskopii w ramach programu badań przesiewowych raka jelita grubego

Rak jelita grubego należy do najczęstszych nowotworów u człowieka i do najbardziej zabójczych. Rozwija się powoli, nie dając wyraźnych objawów nawet całymi latami. Kiedy jednak symptomy się pojawią, często niewiele można już zrobić. Dlatego tak istotne są regularne badania profilaktyczne. Jednym z ważniejszych jest kolonoskopia. 

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom pacjentów, Szpital Specjalistyczny im. Stanisława Staszica w Pile realizuje „Program badań przesiewowych raka jelita grubego” w ramach umowy z Wielkopolskim Oddziałem Wojewódzkim Narodowego Funduszu Zdrowia w Poznaniu.

Kolonoskopia w ramach realizowanego programu profilaktycznego przeprowadzana jest w trybie ambulatoryjnym. Nie potrzeba na nią skierowania.

Badanie to skierowane jest do osób w wieku:

- Od 50 do 65 lat, u których w ciągu 10 lat nie zostało wykonane takie badanie i u których nie występują objawy mogące świadczyć o nowotworze jelita grubego.

- Od 40 do 49 lat, u których w najbliższej rodzinie (krewny pierwszego stopnia) rozpoznano przypadek nowotworu jelita grubego.

Kolonoskopia jest precyzyjna i trwa od 15 do 40 minut. W zależności od wskazań medycznych badanie może być przeprowadzone w znieczuleniu miejscowym lub znieczuleniu ogólnym, dlatego pacjent nie odczuwa dyskomfortu.

Do kolonoskopii trzeba się dobrze przygotować, dlatego przed wizytą warto skontaktować się z placówką, która poinformuje pacjenta, co musi zrobić przed badaniem. Prosimy również o zapoznanie się z "Ankietą do Programu".

Osoby zainteresowane badaniem prosimy o zgłoszenie się osobiście do Pracowni Endoskopii (poziom -1), telefon 67 210-66-76 od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:30 do 14:30.

Zapraszamy na badanie.