29-05-2023 | Aktualności

Bezpłatnie badaliśmy pacjentów i udzielaliśmy fachowych porad

Przez ostatni weekend maja na Stadionie Powiatowym przy Okrzei w Pile dostępna była Mobilna Strefa Zdrowia, w której mieszkańcy mogli wykonać wiele bezpłatnych badań takich jak: spirometria, badanie EKG, pomiar poziomu glukozy, cholesterolu i ciśnienia krwi. Oczywiście nie mogło tam zabraknąć punktu naszego Szpitala.

Piła była jednym z dwudziestu czterech miast, które są przystankami dla ogólnopolskiej akcji „Zdrowe życie” – projektu poświęconego profilaktyce zdrowotnej, przygotowanego we współpracy Ministerstwa Zdrowia, Ministerstwa Aktywów Państwowych, Narodowego Funduszu Zdrowia, PZU oraz pod honorowym patronatem Prezydenta RP.

- Miasteczko na Stadionie Powiatowym przy Okrzei odwiedziło tysiące osób, które mogły skorzystać z bezpłatnych badań, ale także dowiedzieć się jak prowadzić zdrowy styl życia. Oprócz podstawowych badań, takich jak pomiar poziomu glukozy, cholesterolu czy pomiar ciśnienia krwi można też było wykonać spirometrię, USG płuc, wykonać badanie mammograficzne czy uzyskać porady z zakresu samobadania piersi – podkreśla Eligiusz Komarowski, starosta pilski.

Swój punkt w Mobilnej Strefie Zdrowia przygotował też Szpital Specjalistyczny w Pile. Można w nim było między innymi dowiedzieć się na temat bezpiecznego porodu, profilaktyk zdrowia kobiety i noworodka czy poznać prawa pacjenta. Dodatkowo oferowaliśmy pacjentom porady prehabilitacyjne, czyli jak przygotować się do operacji i znieczulenia, sprawdzić swój stan odżywienia czy poprawić kondycję fizyczną.

- Przygotowaliśmy również instruktaż resuscytacji krążeniowo-oddechowej z użyciem fantomów do uciskania klatki piersiowej dla dorosłych i dzieci, urządzenia Lukas do automatycznej kompresji klatki piersiowej, a także symulator zadławień. Ponadto wykonywaliśmy pomiary ciśnienia tętniczego, BMI i tkanki tłuszczowej. W naszym punkcie mieliśmy również symulator geriatryczny, trenażer do samobadania piersi i jąder czy fantom do słuchania klatki piersiowej – zaznacza Alina Wasilewska, Naczelna Pielęgniarka Szpitala Specjalistycznego w Pile.

W działaniach wspomagali nas niezawodni studenci z Akademii Nauk Stosowanych, za co im niezmiernie dziękujemy i liczymy na dalszą owocną współpracę. 

Jest nam niezmiernie miło, że nasz punkt cieszył się dużym zainteresowaniem, a pacjenci wychodzili od nas zadowoleni i pełni przydatnej wiedzy. W niedzielę w Mobilnej Strefie Zdrowia odwiedził nas również minister zdrowia Adam Niedzielski.